"Различието" - Людмила Йорданова, 18 СОУ " Уилям Гладстон" в гр. София
РАЗЛИЧИЕТО
(урок, проведен с трети клас )
Цел:
Формиране на интерес у учeниците към проблема за различието между хората.
Задачи:
- Развитие на умения/усет за откриване и изразяване допирните точки между хората, независимо от различията.
- Приемане и разбиране на уникалността на всяка личност/дете.
Времетраене
- 45 минути
Необходими материали :
- Бели листи ;
- Моливи, химикал;
- Гъбичка с мастило.
ХОД НА УРОКА
Загряване: 10 минути
Участниците си представят, че са в гъста мъгла и се движат със затворени очи и с протегнати напред ръце. При среща на две или повече деца, правят опит да разпознаят на кого принадлежат ръцете и се поздравяват.
Участниците са разделени на групи. За 5 минути записват приликите и разликите за всеки един от групата. Например: всички сме деца, обичаме да спортуваме, говорим един език, имаме различен цвят на очите, различни родители, различен пол и т. н.
Работна фаза: 30 минути
- На участниците се раздават тънки бели листи. Под ръководството на учителя се следва следната инструкция: „Затвори очи! Сгъни листа на две и скъсай едно ъгълче. Следва още един опит. Сега отвори очи! Разгъни листа си и погледни през него! Еднакви ли са листата на всеки от вас?” /Учителят насочва дискусията към различието между хората/.
- Дискусия „По какво хората се различават помежду си?” /пол, възраст, цвят на кожата, име, характер, семейство, пари, клас, училище, ръст, тегло, цвят на косата, на очите и др. Поканват се участниците да изразят открито своето мнение, впечатление и отговор на въпроса „Какво би станало, ако сме еднакви?”.
- „Отпечатъци на пръсти”. На всеки участник се раздава бял лист и молив като се дава инструкция да очертаят ръката си върху листа. След като всички очертаят ръката си ги насърчавам да потопят леко показалеца си в гъбичка с мастило, след което да отбележат отпечатъка /от показалеца си/ върху съответния от листа. Сравняват ги.
Послание: Всеки човек е различен от другите, неповторим и уникален! Необходимо е да уважаваме и подкрепяме различието!
- Учителят дава на децата информация къде и защо се използват отпечатъци на пръстите на човека; за всеки човек те са различни и уникални. Уникалността на човека обикновено се разглежда на нивото на особеностите във физиологията, анатомията, биохимията и т. н. , но тези особености са второстепенни. От значение е способността на човека да проявява себе си като личност.
Заключение: 5 минути
Инструкция: Върху вашата изрисувана ръка с отпечатък напишете едно изречение по свой избор /позитивно послание, мечта/, кратко – с лявата ръка за тези, които пишат с дясната ръка и с дясната ръка за тези, които пишат с лявата/.
Въпрос: Трудно ли ви беше да пишете с лявата /дясната/ ръка? Защо? Чувствахте ли се по-различни?
- Резултат
Участниците изразиха мнения и впечатления за различието. Те свързваха различието с „очите, ръцете, косата, възрастта, играчките, професиите, езика, гласа и др.”. Третокласниците назоваха различие по пол, религия, характер, възпитание, спортни възможности. Забелязаха, че ако не съществува различие /ако сме еднакви/ „ще бъркаме домовете си”, родителите си, учителя си”, „няма никого да впечатлим”, „къщите ще са еднакви”, „ще бъде много скучно” и др.
С интерес децата участваха във всички игри. На въпроса „Чувствахте ли се различни?” всички единодушно отговориха, че им е било интересно и са се чувствали по-различно и щастливи от откритието, че светът е прекрасен, защото всеки от нас е различен и уникален. Било им е трудно да пишат с лявата /дясната/ ръка.
Изработиха табло „Ние сме уникални”.
Предходната седмица изработиха табло „Снимка на класа”, на което всяко дете (включително и учителя) нарисува свой автопортрет.
Урокът е частично заимстван от книгата на Пепа Митева „Формиране на социални умения у малките ученици”, София, 2004
Людмила Йорданова, начален учител в 18 СОУ " Уилям Гладстон" в гр. София и 3-ти "г" клас